درمان جوش و جای جوش

پوست زیبا، صاف و درخشنده تاثیر زیادی در زیبایی چهره دارد. جوش و لک ناشی از آن از جمله عواملی است که پوست صورت و شادابی آن را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. هر کدام از ما با انواع جوش ها روبرو شده و به دنبال درمان درمان جای جوش در سریع ترین زمان ممکن بوده ایم.

جوش هایی که ممکن است در صورت و یا در نواحی مختلف بدن مثل پیشانی، بینی، گونه ها، گردن، کمر، سینه، باسن و… ایجاد شده باشد. چه عواملی در ایجاد جوش موثر است و چگونه می توان آن را درمان کرد؟ در ادامه به راهکارهای مختلف درمان جوش و جای جوش در کلینیک دلتا می پردازیم.

درمان جوش و جای جوش

عوامل موثر در ایجاد جوش

سن، عوامل هورمونی یا ژنتیکی، جنس پوست، جنسیت، نوع تغذیه, سطح استرس و حتی مصرف برخی از داروها در ایجاد جوش تاثیرگذار هستند. برخی افراد از داروهای کورتونی، آنتی بیوتیک ها، ماسکها و لایه بردارها برای درمان جای جوش استفاده میکنند که با وجود تاثیر مقطعی ممکن است درمان بلند مدت و موثری برای جوش ها نباشند.

درماان جوش و جای جوش

اینکه جوش چرا اصلا به وجود می آید؟ تفاوت جوش های آکنه ای با جوش سر سفید (میلیا) و جوش سر سیاه در چیست؟ و چگونه می شود آن را درمان و یا کنترل کرد، از جمله سوال هایی است که بارها ذهن ما را در گیر کرده است. در ویدیوی زیر با علت ایجاد جوش و تفاوت انواع جوش  آشنا خواهید شد.

انواع جای جوش و آکنه

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با ان دست و پنجه نرم میکنند، جوش و جای جوش به جا مانده است! به همین دلیل است که افراد همیشه به دنبال درمان جوش و جای جوش هستند. به صورت کلی جوشها خود به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند و جای آنها معمولا یا به صورت اسکار یا به صورت لکه‌های تیره بر روی پوست باقی می‌ماند که این موضوع برای افراد ناخوشایند است! به صورت کلی اثرات به جا مانده از جوش و آکنه در دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

 • اسکارهای هایپروتروفیک در این نوع از اسکارها، جای جوش به دلیل تشکیل بافت پوستی اضافی، به‌صورت برآمده ظاهر میگردند.
 • اسکارهای آتروفیک در این نوع از اسکارها، به دلیل از بین رفتن بافت پوستی، جای جوش را به‌صورت گودی عمیق یا سطحی مشاهده خواهد شد.

انواع درمان جای جوش

برای رفع جوشهای قرمز، جوش های سر سفید ( میلیا )، سر سیاه و آکنه یا جای هرکدام از آنها، روش های مختلفی وجود دارد. ما در کلینیک دلتا مجموعه ای از پیشرفته ترین و استانداردترین درمان های روز جهان را استفاده میکنیم. درمان جای جوش با لیزر فوتونا، پلاسمای گرم و پلاسمای سرد، پاکسازی صورت با فیساپ، درمان های دارویی و… همگی از روشهایی هستند که به تشخیص پزشک برای درمان جوش یا جای جوش به کار می روند. در ادامه با راهکارهای درمانی بیشتر در کلینیک دلتا آشنا می شوید.

نکات مهم درباره انواع جای جوش

 • اسکارهای فرو رفته از جمله رایج‌‌ترین جای جوش هستند که خود در سه دسته قرار می‌گیرند که از آنها میتوان به اسکار گرد، اسکار قندیلی، اسکار واگنی اشاره داشت.
 • در برخی از مواقع ممکن است که جای جوش به ‌صورت زخم و اسکار باقی نماند و تنها تیرگی در محل جوش دیده شود که در این صورت به این لکه‌های تیره هایپرپیگمنتیشن می‌گویند.
 • درمان جوش و جای جوش باید توسط پزشک متخصص انجام شود و هرگز خود درمانی را برای آن آغاز نکنید.
 • لکه‌های تیره هایپرپیگمنتیشن مسطح هستند و می‌توانند در انواع مختلف به رنگ‌های صورتی، بنفش، قهوه‌ای و سیاه ظاهر شوند.

قبل از اینکه جلسات درمانیتون شروع بشه یک جلسه مشاوره رایگان با پزشکان کلینیک خواهید داشت. پزشک با معاینه پوستتون سعی میکنه بهترین راهکار درمانی رو بهتون توصیه کنه، که گاهی ممکنه ترکیبی از درمان های کلینیکی مختلف باشن. 

برای رزرو مشاوره رایگان با پرشکان کلینیک دلتا “اینجا” را کلیک کنید.

درمان جوش و جای جوش با لیزرهای جوان‌سازی

یکی از روش‌های درمان جوش و جای جوش، استفاده از دستگاه‌های لیزری است که امروزه در مطبها وجود دارد. به صورت کلی استفاده از درمان‌های لیزری بیشتر برای جای جوش واگنی مناسب خواهند بود.

اما با این حال استفاده از روش مناسب درمان به پزشک معالج شما و تشخیص ایشان بستگی دارد! در واقع پزشک با بررسی جای جوش به جای مانده و نوع ان و نوع پوست شما، راهکار مناسب درمان را به شما پیشنهاد می‌دهد و ما به شما توصیه میکنیم که در هر حالتی به توصیه‌های پزشک متخصص توجه کنید.

شایان ذکر است که درمان جوش و جای جوش با استفاده از لیزرهای از بین برنده جوش در دو دسته زیر قرار خواهند گرفت:

1) سوزاننده   (ablative)

زمانی که نام لیزرهای سوزانده به میان می‌آید، بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این نوع لیزر برای درمان جوش و جای جوش نامناسب است و عوارض بسیاری دارد. در صورتی که این گونه نیست و تنها باید پس از لیزر مراقبتهای خاصی را انجام دهید. از جمله نکات بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید، به شرح زیر است:

 • لیزرهای سوزاننده در نقش لایه‌بردار عمل می‌کنند و یک لایه نازک از سطح پوست را بر خواهند داشت.
 • لایه برداری به وسیله لیزر سوزاننن لیزر باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود و در این صورت آسیبی به پوست نخواهد رساند.
 • پس از لایه برداری با لیزر سوزاننده، پوست به‌ صورت خود به ‌خود شروع به ساختن بافت و پوست جدید خواهد کرد.
 • لیزرهای سوزاننده به عنوان لایه ‌بردار قوی به شمار می‌آید و در یک‌ دست کردن پوست تأثیر بسیایی دارد.
 • این روش یک عیب بسیار بزرگ دارد و ان دوره نقاهت طولانی این روش است. التیام و بهبود پوست بعد از انجام این روش ممکن است دو هفته به طور بیانجامد.
 • در مدت دوره نقاهت مکان لیزر شده ممکن است بسیار قرمز و متورم به نظر بیاید.

2) غیر سوزاننده (non-ablative)

یکی دیگر از انواع لیزرها که امروزه برای درمان جوش و جای جوش مورد استفاده قرار میگیرد، لیزرهای غیر سوزاننده هستند. به صورت کلی باید بدانید که این نوع از لیزرها مانند لیزرهای سوزاننده نبوده و تنها پوست را برای ساختن کلاژن بیشتر تحریک خواهد کرد. به همین دلیل کاربردی‌تر و غیر تهاجمی‌تر است. از جمله موارد بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید، به شرح زیر است:

 • لیزر غیر سوزاننده رنگ و بافت پوست را یک ‌دست خواهد کرد.
 • لیزرهای غیر سوزاننده کاربرد‌های فراوانی در زمینه‌ های درمان ضایعات عروقی، ماه گرفتگی، جای جوش و آکنه دارد.

درمان جای جوش با لیزر فوتونا

دستگاه لیزر فوتونا یکی از پیشرفته ترین و هوشمندترین لیزرهای بازسازی کننده پوست است که کاربردهای متعددی از جمله در درمان جوش فعال و جای جوش یا بعبارتی لک بجا مانده از جوش دارد.

همچنین برای درمان قرمزی زیر پوستی (رزاسه) نیز به کار می رود. فوتونا با ترکیب دو نوع لیزر اربیوم و اندیاگ یکی از امن ترین و موثرترین روش های درمانی برای از بین بردن جوش های فعال است. درمان با فوتونا هیچ درد و عارضه پوستی را به شما تحمیل نمی کند و کافیست به تشخیص پزشک تعداد جلسات مشخصی را تا رسیدن به نتیجه مطلوب طی کنید.

عوارض لیزر موهای زائد

 

پلاسمای گرم برای درمان جای جوش

پلاسمای گرم از جمله روش هایی است که در درمان جای جوش با تشخیص پزشک بکار می رود. از جمله کاربرد های پلاسما گرم در درمان جای جوش های نسبتا عمیق و فرو رفته است و به مرور باعث کاهش عمق جای جوش و بهبود چال های پوستی می شود. نحوه درمان با لیزر فوتونا و پلاسمای گرم را ویدئوی زیر می توانید مشاهده کنید:

درمان با فیس آپ (جدیدترین روش میکرودرم ابریژن)

 فیس آپ یک لایه برداری مکانیکی است که باعث صاف تر شدن سطح پوست و کم رنگ تر شده لک ها می شود. این درمان با تشخیص و تجویز پزشک امکان پذیر است. در هر جلسه فیساپ لایه های مرده سطح پوست شما قدرتمندتر از هر کرم لایه بردار دیگری برداشته می شوند و بدین ترتیب نه تنها منافذ باز پوست و جوش های سرسیاه شما به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد بلکه از داشتن پوستی صاف و شفاف لذت میبرید.

دوست داری در مورد جوش های سر سیاه و راهکارهای از بین بردنشون بیشتر بدونی؟ ” اینجا” رو ببین!

 پلاسمای سرد در درمان جای جوش

یکی دیگر از روش های درمان جوش فعال استفاده از پلاسمای سرد می باشد که حالت آنتی باکتریال داشته و باعث کنترل پیشرفت جوش فعال میشود و در بهبود جای جوش و لک های ناشی از جوش تاثیر گذار است. این روش بدون ایجاد درد و عارضه بوده و به بهبود کیفیت پوست و از بین لک ناشی از جوش کمک شایانی می کند. در ویدئوی زیر در رابطه با روش های درمانی فیساپ و پلاسما سرد بیشتر آشنا بشین

 درمان جای جوش با دارو

گاهی ممکن است پزشک متناسب با نیاز شخص راه حل داروئی پیشنهاد دهد یا برای تسریع در روند بهبود از درمانهای ترکیبی ( مثلا: لیزر جای جوش با فوتونا + کرم ها و داروهای مربوطه) استفاده نماید. اینکه چه راهکارهای برای شما بهترین است بسته به شرایط پوستتان و نظر پزشک دارد.

استفاده از ماسک‌های خانگی برای درمان جوش و جای جوش

یکی از بهترین و غیر تهاجمی‌ترین روش‌ها برای از بین بردن و درمان جوش و جای جوش، استفاده از روش‌های خانگی است که معمولا در صورت استفاده بهینه و استفاده از مواد غیر اسیدی، هیچ گونه آسیبی به پوست شما وارد نخواهد کرد. برای استفاده از ماسکهای خانگی نیز باید نوع جوش و جای جوش خود را بشناسید و ماسک مناسبی را تهیه فرمایید. البته همیشه نظر ما این است که برای درمان به کلینیکها و زشکان حاذق مراجعه کنید تا پوست شما آسیب نبیند.

زیرا برخی از ماسکهای خانگی و وسایل و تجهیزات، ممکن است اسیدی باشد و همین موضوع مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد. مانند استفاده از آبلیمو برای کاهش جوشها! این ماده به دلیل اسیدی بودن، آسیبهای جبران ناپذیری را به پوست شما وارد می‌کند و اگر این آسیبها ادامه بیابد و کنترل نگردد، خود باعث ایجاد لکه‌های بیشتر پوستی خواهد شد. بعلاوه پوست را دهیتراته کرده و به اصطلاح آب پوست را از بین میبرد!

همانطور که اشاره شد، درمان جوش‌های روتین دوره نوجوانی و جوانی دو خط درمان مهم (جلوگیری از ایجاد جوش و از بین بردن جای جوش) دارد و برای هرکدام از آنها باید ماسک‌های مناسب را برگزید و استفاده کرد. قبل از معرفی ماسک‌های خانگی، لازم است چند نکته را رعایت کنید تا راهکار درمانی شما بهترین نتیجه ممکن را در پی داشته باشد:

به صورت کلی برای استفاده از ماسک مناسب و درمان جوش و جای جوش، در ابتدا باید منشاء جوش را پیدا کنید. به عنوان مثال به صورت کلی برخی از جوشها، هورمونی بوده و برای بر طرف کردن مشکل، در ابتدا باید مشکل هورمونی را از بین ببرید.  

از طرف دیگر این امکان نیز وجود دارد که در صورت استفاده بیش از حد از ماسکهای خانگی و همچنین و غلیظ‌تر کردن و یا افزودن مقدار بیشتر مواد به ماسک، هیچ گونه تاثیری بر افزایش شدت اثر آنها در بهبودی پوست شما نخواهد داشت و حتی ممکن است پوست شما را کدرتر کرده و جای جوشها را قرمزتر نماید!

اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات بیشتری در زمینه جوش و انواع آن هستید، دیدن ویدئوی زیر را بشما توصیه میکنیم:

سوالات متداول در ارتباط با درمان جای جوش

جوش‌ها ممکن است بر اثر التهاب و الترکیبات پوستی که به سطح پوست آسیب می‌زنند، شکل بگیرند. پس از از بین رفتن جوش، در برخی موارد ممکن است جای آن باقی بماند که به عنوان جای جوش شناخته می‌شود.

برای درمان جای جوش‌ها می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

 • کرم‌ها و ژل‌های حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسیک (مانند اسید گلیکولیک) یا ویتامین C
 • درمان‌های لیزری، میکرودرمابرازیون (میکرونیدلینگ)، پیلینگ‌های شیمیایی
 • استفاده از محصولات آفتاب‌نورانی برای جلوگیری از تیرگی جای جوش‌ها

بله، می‌توانید از روش‌های طبیعی مانند ماسک‌های خانگی با موادی مانند عسل، آلوئه ورا، نیمکتار و آب‌لیمو استفاده کنید. همچنین، محصولات حاوی ویتامین E و روغن‌های طبیعی نیز می‌توانند به ترمیم پوست کمک کنند.

در اکثر موارد، جای جوش‌ها قابل بهبود و درمان است. با استفاده از محصولات و روش‌های مناسب و تحت نظر پزشکان و متخصصان پوست، می‌توان بهبود چشم‌گیری در جای جوش‌ها داشت.

بله، مشاوره با پزشک یا متخصص پوست در مورد درمان جای جوش‌ها بسیار مفید است. زیرا پوست هر فرد متفاوت است و نیاز به روش‌ها و محصولات مناسب دارد. در صورتی که جای جوش‌ها بسیار مشکل‌ساز و پایدار باشد، ممکن است پزشک برای شما درمان‌های حرفه‌ای توصیه کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 4 میانگین: 4.8
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. […] درمان جای جوش […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.