علل ایجاد چین و چروک پوست

علت بروز چین و چروک چیست و چگونه می توان با آن مقابله کرد؟

 

کاهش میزان اسید هیالورونیک و همچنین کاهش ساخت کلاژن و الاستین در پوست که رشته هایی از جنس پروتئین هستند از مهم ترین عوامل بروز پیری هستند.

 

علل چین و چروک پوست و راه مقابله با آن

 

کلاژن باعث سفتی – جوانی و استحکام پوست می شود و و الاستین نیز باعث خاصیت ارتجاعی پوست می شود که هر گونه تغییری در میزان و کیفیت این رشته‌ها باعث چروک و افتادگي پوست مي‌ گردد.

ماده زمينه‌اي پوست نیز ماتريکس است که سردسته ترکيباتش اسيدهيالورونيک می باشد که علاوه بر حفظ قوام پوست، جذب آب و رطوبت پوست را افزايش‌مي‌دهد.

 

بروز چین و چروک و عوامل پیری به عوامل متعددی بستگی دارد که برخی از آنها طبیعی و برخی دیگر محیطی و تغذیه ای هستند که باعث شکسته شدن رشته های کلاژن و الاستین در پوست شده و در نتیجه پیری زودرس – افتادگی پوست و چین و چروک ها پدیدار می گردند.

 

این عوامل عبارتند از :

 

  • 1-افزایش سن – تغییرات هورمونی
  • 2-آفتاب
  • 3-آلودگی
  • 4-دود سیگار
  • 5-الکل
  • 6-استرس
  • 7-بی خوابی
  • 8-تغذیه

 

برای مقابله با چین و چروک بایستی ساخت کلاژن و الاستين را در پوست افزایش داد و فيبروبلاست‌ها به فعاليت بيشتر تحریک کرد.

 

براي فعال‌تر کردن فيبروبلاست‌ها راه‌هاي متعددي وجود دارد:

1- رساندن مواد اوليه بيشتر یا همان اسيد‌هاي آمينه (واحد‌هاي سازنده پروتئين) به سلول‌ها براي ساخت کلاژن و الاستين . که در این ميان پروتئین های دريايي (ماهي، ميگو و جلبک دريايي) و پروتئين‌هاي گياهي خاص (گندم، برنج، کنجد) تاثيرات بهتري دارند. ( یکی از تاثیرات دستگاههای جوانساز مانند هایفو و آر اف فراکشنال نیز تحریک کلاژن سازی در عمق پوست می باشد که یا حرارتی که در آن ناحیه تولید میکند سلول ها را به کلاژن سازی تحریک میکند).

 

2- افزايش ساخت اسيد هيالورونيک براي پيشگيري از خشکي و علايم پيري پوست که در مواد غذایی که حاوی پوست، استخوان و غضروف حيوانات (به‌خصوص ماهي و خروس) سرشار از اسيد هيالورونيک هستند و مي‌توانند به پوست کمک کنند. ( این اسید در محیط آزمایشگاهی نیز ساخته می شود و امکان تزریق آن به زیر پوست برای احیای طراوت و شادابی پوست امکان پذیر است).

 

3-  آنتي‌اکسيدان‌هایی مثل ويتامين‌هاي E و C نيز با جلوگيري از فعاليت راديکال‌هاي آزاد مانع پيري و سرطان پوست مي‌شوند. هر چند امروزه آنتي‌اکسيدان های قوي‌تري مانند ليکوپن که در گوجه‌فرنگي قرمز رسيده وجود دارد و 100 برابر ويتامين E قدرت دارد و همچنین عصاره هسته انگور که 50 برابر ويتامين E و 20 برابر ويتامين C قادر به مهار راديکال‌هاي آزاد بوده و مصرف آنها مي‌تواند از پيري و سرطان پوست پيشگيري كند.

بنابراین براي داشتن پوستي جوان، سالم، مرطوب و شاداب بايد در انتخاب آنچه مي‌خوريم، بيش از پيش دقت كنيم.

 

 

منابع : سلامت نیوز گزارشات پزشکی

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 1 میانگین: 5