درمان خانگی آفتاب سوختگی های شدید


آفتاب سوخنگی شدید را چطور درمان کنیم ؟

اگر به استخر رفته اید و حمام آفتاب داشتید یا چند ساعت در معرض نور خورشید قرار گرفته باشید ممکن است دچار آفتاب سوختگی شده باشید.

برای خواندن علائم آفتاب سوختگی

در ادامه چندین روش موثر برای درمان خانگی آفتاب سوختگی را به شما معرفی میکنیم .

• کمپرس یخ :

میتوانید تکه هایی از یخ را درون یک پارچه مرطوب و تمیز نگه دارید و آنرا بر روی قسمت هایی که دچار آفتاب سوختگی شده است بگذارید(به طور متناوب کمپرس یخ را بگذارید و بردارید). این کار را میتوانید چند بار در روز انجام دهید.

توصیه : هرگز یخ را مستقیما بر روی پوست خود نگذارید.

• روغن نارگیل : 

روغن نارگیل را کمی گرم کنید و آن را بر روی نواحی که دچار آفتاب سوختگی شده است به آرامی ماساژ دهید. این کار را دو الی سه بار در روز انجام دهید .

توصیه : اگر روغن نارگیل نداشتید , میتوانید از روغن زیتون هم استفاده کنید.

• عسل : 

عسل فواید بی شماری دارد. میتوانید یک لایه نازک از عسل را بر روی پوست آفتاب سوخته بمالید تا چند ساعت بماند. عسل کمک میکند تا رطوبت قسمت آفتاب سوخته افزایش پیدا کند و درد را به حداقل برساند.

• آلوئه ورا : 

ژل را از برگ آلوئه ورا جدا کنید و آنرا درون یخچال قرار دهید تا خنک شود .سپس , میتوانید ژل آلوئه ورا را بر روی پوست خود قرار دهید تا خشک شود و خواص درمانی آلوئه ورا کاملا جذب پوست شما شود. بهتر است این کار را چند بار در روز انجام دهید .

توصیه : میتوانید از ژل های آلوئه ورا که در بازار هم وجود دارد استفاده کنید.

• چای سبز :

مقداری از دم کرده چای سبز را بگذارید تا در دمای اتاق خنک شود. سپس یک پارچه تمیز را به آن آغشته کنید و بر روی پوست خود مالش دهید تا کاملا خشک شود. در صورت نیاز میتوانید سه یا چهار بار در روز این کار را انجام دهید.


• استفاده از میوه و سبزیجات : 

پوست آسیب دیده و پوست آفتاب سوخته برای ترمیم خود نیاز به آنتی اکسیدان ها دارد.آنتی اکسیدان در سبزیجات و میوه به فراوانی یافت میشود. پس اگر دچار آفتاب سوختگی شدید حتما مصرف روزانه ی سبزیجات و میوه را در برنامه ی غذایی خود داشته باشید.

اما توصیه آخر , بدن هنگامی که در معرض آفتاب قرار میگیرد مقدار زیادی آب از دست میدهد و مهم است که آب از دست رفته مجددا تامین شود پس حتما آب فراوان بنوشید. به خصوص این روزها که هوا بسیار گرم است و ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید.

 
این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 0 میانگین: 0
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.