درمان خانگی آفتاب سوختگی های شدید+10 روش آسان و قطعی

فهرست مطالب

آفتاب سوختگی یک وضعیت پوستی است که ناشی از تعریض بیش از حد به اشعه‌های ماوراء بنفش آفتاب می‌باشد. این وضعیت معمولاً با قرمزی، درد، سوزش و تورم پوست همراه است. اشعه‌های UVB و UVA آفتاب می‌توانند به بافت پوست آسیب برسانند و باعث ایجاد التهاب و ایجاد ردگیری در پوست شوند. افرادی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند، مانند کسانی که در فضای باز فعالیت دارند یا در ساحل‌ها و استخرها وقت می‌گذرانند، بیشترین احتمال بروز آفتاب سوختگی را دارند.

استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های ضدآفتاب، پوشش‌های محافظتی مانند کلاه و عینک آفتابی، و اجتناب از بودن در آفتاب در ساعات پرتوانی می‌تواند از بروز آفتاب سوختگی جلوگیری کند. برای درمان آفتاب سوختگی، استفاده از بردهای خنک کننده، کرم‌ها و ژل‌های ضدالتهاب و مرطوب‌کننده، استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و استراحت مناسب مفید است. در موارد شدید‌تر، مراجعه به پزشک ممکن است لازم باشد تا درمان‌هایی مانند کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد باکتریایی تجویز شود.

آفتاب سوخنگی شدید را چطور درمان کنیم ؟

 1. استفاده از بردهای خنک کننده: استفاده از بردهای خنک کننده مانند پارچه‌های خنک یا حوله‌های مرطوب خنک می‌تواند در کاهش درد و سوزش پوست کمک کند. برای این کار، یک حوله را در آب سرد می‌بُرید و به آرامی بر روی ناحیه سوخته قرار دهید.
 2. استفاده از ژل‌های ضدالتهاب و مرطوب‌کننده: استفاده از ژل‌ها و لوسیون‌های ضدالتهاب و مرطوب‌کننده می‌تواند به تسکین درد و التهاب پوست کمک کند. این محصولات را به آرامی بر روی ناحیه سوخته ماساژ دهید.
 3. مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs): مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می‌تواند در کاهش درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی موثر باشد. قبل از مصرف هر دارویی، بهتر است با پزشک مشورت کنید.
 4. مصرف آب به میزان کافی: آب می‌تواند به مرطوب نگه داشتن پوست و جلوگیری از خشکی و ترشحات بیشتر کمک کند. مطمئن شوید که آب به میزان کافی مصرف می‌کنید تا از بیشترین مقدار آب تبخیر شده در ناحیه سوخته جبران شود.
 5. اجتناب از آفتاب: اجتناب از بودن در آفتاب در ساعات پرتوانی و استفاده از پوشاک محافظتی مانند کلاه و لباس‌های با بافت چگال می‌تواند پوست را محافظت کند.
 6. مصرف آلوئه ورا: ژل آلوئه ورا دارای خواص التیام‌بخش و مرطوب‌کننده‌ای است که می‌تواند در درمان آفتاب سوختگی موثر باشد. آن را به آرامی بر روی پوست سوخته مالیده و جذب شود. میتوانید از ژل های آلوئه ورا که در بازار هم وجود دارد استفاده کنید.
 7. استفاده از عصاره‌های گیاهی: استفاده از عصاره‌های گیاهی مانند چای سبز، هماملیس و کمیلفرا، با خواص ضد التهابی و آرامش بخش، می‌تواند در کاهش سوزش و التهاب پوست کمک کند.
 8. استفاده از کرم‌ها و ژل‌های ضد سوزش: موادی مانند لیدوکائین یا بنزوکائین که دارای اثرات ضد سوزش و آرامش بر پوست هستند، می‌توانند در کاهش سوزش پوست کمک کنند.
 9. مصرف مواد غذایی ضد التهاب: مصرف مواد غذایی مانند ماهی‌های چرب، زنجبیل، زیره سبز و مواد غذایی دارای غلات کامل می‌تواند در کاهش التهاب پوست کمک کند.
 10. کمپرس یخ : میتوانید تکه هایی از یخ را درون یک پارچه مرطوب و تمیز نگه دارید و آنرا بر روی قسمت هایی که دچار آفتاب سوختگی شده است بگذارید(به طور متناوب کمپرس یخ را بگذارید و بردارید). این کار را میتوانید چند بار در روز انجام دهید. هرگز یخ را مستقیما بر روی پوست خود نگذارید.
 11.  عسل : عسل فواید بی شماری دارد. میتوانید یک لایه نازک از عسل را بر روی پوست آفتاب سوخته بمالید تا چند ساعت بماند. عسل کمک میکند تا رطوبت قسمت آفتاب سوخته افزایش پیدا کند و درد را به حداقل برساند.
 12.  چای سبز: مقداری از دم کرده چای سبز را بگذارید تا در دمای اتاق خنک شود. سپس یک پارچه تمیز را به آن آغشته کنید و بر روی پوست خود مالش دهید تا کاملا خشک شود. در صورت نیاز میتوانید سه یا چهار بار در روز این کار را انجام دهید.
 13. روغن نارگیل: روغن نارگیل را کمی گرم کنید و آن را بر روی نواحی که دچار آفتاب سوختگی شده است به آرامی ماساژ دهید. این کار را دو الی سه بار در روز انجام دهید. اگر روغن نارگیل نداشتید , میتوانید از روغن زیتون هم استفاده کنید.
 14.  استفاده از میوه و سبزیجات:  پوست آسیب دیده و پوست آفتاب سوخته برای ترمیم خود نیاز به آنتی اکسیدان ها دارد.آنتی اکسیدان در سبزیجات و میوه به فراوانی یافت میشود. پس اگر دچار آفتاب سوختگی شدید حتما مصرف روزانه ی سبزیجات و میوه را در برنامه ی غذایی خود داشته باشید.
 15. استفاده از آب فراوان: بدن هنگامی که در معرض آفتاب قرار میگیرد مقدار زیادی آب از دست میدهد و مهم است که آب از دست رفته مجددا تامین شود پس حتما آب فراوان بنوشید. به خصوص این روزها که هوا بسیار گرم است و ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوید.

آفتاب سوخنگی شدید را چطور درمان کنیم ؟

علائم آفتاب سوختگی

فتاب سوختگی یک وضعیت پوستی است که ناشی از تعریض بیش از حد به اشعه‌های ماوراء بنفش آفتاب می‌باشد. این وضعیت معمولاً با قرمزی، درد، سوزش و تورم پوست همراه است. آفتاب سوختگی ممکن است در مدت زمان کوتاه پس از تعریض به آفتاب رخ دهد یا پس از چند ساعت تا چند روز از آن زمان. علائم آفتاب سوختگی می‌تواند شامل قرمزی و خشکی پوست، درد و سوزش در ناحیه سوخته، تورم و ناراحتی در ناحیه مورد تعریض، و در برخی موارد حتی حساسیت و خشکی‌های مزاحم باشد.

پوست ممکن است در ناحیه سوخته داغ و گرم باشد و در برخی موارد می‌تواند حتی مواردی از خارش نیز داشته باشد. علایم شدیدتری از آفتاب سوختگی ممکن است شامل حساسیت و سوزش شدید، حالت عمومی نامناسب از جمله استفراغ، تشنج و حتی تب باشد. در صورتی که علائم آفتاب سوختگی شما شدید باشد و یا بهبودی آن با استفاده از درمان‌های خانگی و راهکارهای مراقبت از پوست حاصل نشود، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید.

علائم آفتاب سوختگی

 سخن پایانی

آفتاب سوختگی می‌تواند یک تجربه ناخوشایند باشد که از آن جلوگیری مهم است. با رعایت اصول مراقبت از پوست و استفاده از روش‌های مناسب در معرض آفتاب، می‌توانیم از لذت بردن از طبیعت و آفتاب بدون نگرانی از آسیب به پوست لذت ببریم. همچنین، در صورت بروز آفتاب سوختگی، بهتر است به مواد مرطوب‌کننده و ضدالتهابی روی پوست توجه کرده و در صورت لزوم، به پزشک مراجعه کنیم. به خاطر داشته باشیم که مراقبت از پوست مسئولیتی است که نه تنها به زیبایی و سلامت آن کمک می‌کند، بلکه به بهبود کیفیت زندگی و احساس راحتی و آرامش نیز کمک می‌کند.

بله، استفاده از لوسیون‌ها و ژل‌های ضدآفتاب می‌تواند به جلوگیری از آفتاب سوختگی کمک کند. این محصولات با ایجاد یک لایه محافظ بر روی پوست، از تأثیرات مضر اشعه‌های UV آفتاب جلوگیری می‌کنند و پوست را از سوختگی و آسیب‌های ناشی از آن محافظت می‌کنند.

بله، عواملی مانند ژنتیک می‌توانند در احتمال بروز آفتاب سوختگی نقش داشته باشند. مثلاً، افرادی که پوست آن‌ها حساسیت بیشتری به نور آفتاب دارند یا دارای پوستی روشن‌تر هستند، احتمال بروز آفتاب سوختگی بیشتری دارند. همچنین، تاریخچه خانوادگی افراد نیز می‌تواند نشاندهنده حساسیت به آفتاب باشد.

برای کاهش شدت علایم آفتاب سوختگی می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از بردهای خنک‌کننده، مصرف داروهای ضد التهاب، استفاده از ژل‌ها و مرطوب‌کننده‌ها، اجتناب از بودن در آفتاب در ساعات پرتوانی و مصرف آب به میزان کافی استفاده کنید. همچنین، در صورت لزوم، به پزشک مراجعه کرده و نیازمندی‌های درمانی خود را با او مطرح کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 0 میانگین: 0
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.