چه ضدآفتابی مناسب تر است؟

آیا هر ضد آفتابی مناسب است و به خوبی از پوستمان محافظت می کند؟

خیر , همه ی کرم های ضد آفتاب از پوست شما به درستی محافظت نمی‌کنند ! ملاک بسیاری از افراد برای خرید یک کرم ضدآفتاب داشتن SPF مناسب و سازگاری با جنس پوستشان است و برخی هم رنگی یا غیر رنگی نبودن ضد آفتاب برایشان مهم است! اما قبل از خریدن و زدن کرم ضدآفتاب بهتر است بدانید یک ضد آفتاب مناسب چه ویژگی هایی دارد. یادتان باشد یکی از مهمترین دلایل پدید آمدن لک های پوستی  و پیری زود رس پوست مخصوصا در ناحیه صورت استفاده نکردن از ضدآفتاب یا زدن یک ضدآفتاب نامناسب است.

کرم ضد آفتاب

پس چه ضد آفتابی مناسب تر است ؟

اگر SPF بالا تنها ملاک شما برای خرید کرم ضد آفتاب است، پس لازم است نکاتی را در مورد ضد آفتاب ها به شما بگوییم که احتمالا تا به حال چیزی در مورد آن‌ها نشنیده‌اید. 

 

بسیاری از کرم های ضد آفتاب تنها از پوست شما در برابر اشعه‌های UVB آفتاب محافظت می‌کنند و اشعه‌های خطرناک UVA هنوز  بدون محافظت همان جا هستند!

 اشعه UVC خورشید نیزچندان از لایه ازن عبور نمی کند وگرنه این اشعه نیز میتوانست برای پوست ما بسیار خطرناک باشد  ایجاد حفره در لایه ازن باعث بروز بسیاری از سرطان های پوستی در نیمکره جنوبی زمین شده است! اگر میخواهید بدانید هر یک از اشعه های خورشید تا چه عمقی قدرت نفوذ دارند نگاهی به تصویر زیر بیاندازید! :

 

اشعه ماورا بنفش خورشید

 

حفاظت از پوست در برابر هر دو اشعه UVA و UVB حیاتی است گرچه طبق  پژوهش های صورت گرفته چیزی که  بیشتر از همه منجر به بیماری‌های پوستی و علی الخصوص سرطان پوست می‌شود، اشعه‌های UVA است که تا لایه درم پوست بدون ضد آفتاب به راحتی نفوذ می کند! ضمنا هیچ ضدآفتابی نمی تواند از پوست شما 100% محافظت کند نهایت حفاظت چیزی حدود 97% خواهد بود آن هم اگر ضد آفتاب مناسب خود را به میزان مناسب هر دو ساعت یکبار تجدید کنید!

 

موقع خرید و زدن ضد آفتاب به چه چیزی دقت کنم؟

یادتان باشد حداقل SPF مورد نیاز برای محافظت پوست 30 است و بهتر است ضد آفتابی با SPF 50  خرید کنید. عددهای بالاتر صرفا غلظت ماده شیمیایی استفاده شده در کرم را بالاتر میبرند ولی از نظر علمی حتی ضد آفتابی با SPF 90 نیز فقط 2% بیش تر از یک ضدآفتاب 50 توان محافظتی دارد.

 

هنگام خرید کرم ضد آفتاب دنبال عبارت broad spectrum (طیف گسترده) روی تیوپ یا  بدنه ضد آفتاب  بگردید. این کلمه می گوید ضدآفتاب شما قادر است از پوست در برابر هر دو اشعه به خوبی محافظت کند.

ضد آفتاب

جذب ضدآفتاب حداقل 20 دقیقه طول می کشد پس قبل از خروج از منزل در زمان مناسبی ضدآفتاب خود را بزنید و در روزهای آفتابی حتما هر دو ساعت یکبار تمدید کنید. حداقل دو بند انگشت برای پوشش دهی کل صورت نیاز است پس در مصرف ضدآفتاب خود اصلا صرفه جویی  نکنید. لکهای بی دلیلی که روی پوست شما پدید می آیند و پیری زود رس پوست، ناشی از تنبلی در استفاده از ضدآفتاب در سالهای قبل است.

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 17 میانگین: 4.1