درمان لک و تیرگی پوست

خیلی افراد صرفا به دلیل شباهت ظاهری لک هایشان با دیگران، فکر میکنند لکی که در صورت یا پوست بدن آنها به وجود آمده است مشابه همان لکی است که روی پوست یکی از دوستان یا خویشاوندان نزدیکشان ایجاد شده است! بر همین اساس دست به درمان های خودسرانه ای می زنند که سایرین برای درمان لک های خود از آنها پاسخ مساعد گرفته اند. ولی یادتان باشد لک ها در پوست های مختلف می توانند منشا کاملا متفاوت داشته باشند!

قبل از این که به درمان لک بپردازیم باید دلایل ایجاد لک را بدانیم تا بتوانیم از ایجاد آن جلوگیری کنیم!

لیزر جای زخم

لک پیری

قبل از پرداختن به روش های درمان لک، بصورت خلاصه چند نکته کلیدی برای جلوگیری از ایجاد لک را با هم بررسی می کنیم. یادتان باشد همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

لک صورت چیست؟

پیش از ان که به بررسی درمان لک و تیرگی پوست بپردازیم، لازم است که در ابتدا لک صورت را تعریف کنیم تا شما عزیزان بدانید به چه مواردی لک گفته می‌شود و نیاز به درمان دارد. به صورت کلی به هر نوع علامت مانند لکه، تیرگی‌، قرمزی‌، نقاط تیره یا روشن، جوش‌ و جای جوش، آکنه، نقاط سفید، خطوط و خشکی‌های قابل لمس یا تغییرات رنگی بر روی پوست، لک اطلاق می‌گردد که بر روی پوست ظاهر شده و حتی ممکن است ظاهری ناخوشایند ایجاد نماید. لک و تیرگی پوست ممکن است بر اثر مشکلات بسیار متعددی به وجود بیاید که از انها میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 • آکنه
 • آسیب به پوست
 • عوامل خارجی مانند آفتاب و نور خورشید
 • بیماری‌های داخلی و ناراحتی‌های اعصاب و روان
 • تغییرات هورمونی
 • عوامل ژنتیکی
 • استفاده از محصولات آرایشی ناسالم و …

به صورت کلی میتوان اذعان داشت که جوش‌ها، آکنه‌ها و اثراتی که بر روی پوست دارند، معمولا به شکل لکه‌های قهوه‌ای و تیره و روشن و یا فرو رفتگی و بر آمدگی، بر روی پوست باقی خواهد ماند که به اصطلاح به ان لکه پوستی اطلاق میگردد. باید اشاره داشت که لک و تیرگی پوست صورت میتواند بر اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار باشد و آنها را از لحاظ روحی ناراحت کند. برخی از لکه‌ها و تیرگی‌های پوستی، ممکن است به صورت موقت باشد و پس از مدتی خود به خود درمان شده و از بین برود! در حالی که برخی دیگر به صورت دائمی بر روی پوست باقی خواهد ماند و بدین ترتیب ممکن است احساس ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس را برای فرد درگیر لکه پوستی، به همراه داشته باشند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که بیشتر لکه‌های پوستی خوش خیم بوده و تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، برخی از لکه ها می توانند نشانه سرطان پوست باشند. به همین دلیل لازم است که در هر شرایطی برای درمان لک و تیرگی پوست به پزشکان و متخصصان در این حوزه مراجعه کرده و از روش‌های درمانی که به شما پیشنهاد میدهند استفاده کنید تا پوستی سالم، درخشان و زیبا داشته باشید.

چه عواملی می‌تواند لک و تیرگی پوست را ایجاد کند؟

این سوال ممکن است برای بسیاری از شما عزیزان به وجود بیاید. به صورت کلی باید اشاره داشت که لک و تیرگی پوست، میتواند بنا به دلایل بسیار مختلفی شکل بگیرد و در زندگی افراد تاثیر داشته باشد. در کل همچنان دلایل دقیق لک‌های پوستی مشخص نیست و زمانی که بر روی صورت به وجود می‌آید، ممکن است شرایط بسیار مختلفی دست به دست هم داده باشند و یک لک بزرگ یا کوچک را بر روی صورت شما به وجود بیاورد. برخی از عوامل بسیار مهمی که میتواند بر روی صورت و یا هر نقطه بدن شما لک و تیرگی پوست ایجاد کند، به شرح زیر می‌باشد:

لک و تیرگی پوست صورت

1) ویروس:

برخی از عفونتهای ویروسی میتوانند منجر به ایجاد لکه‌های مختلف پوستی شوند که به لحاظ ظاهری اصلا مناسب نیستند. یک عفونت ویروسی ساده مانند هرپس وجود دارد که ابتلا به آن میتواند سبب ایجاد تبخال بر روی پوست گردد.

2) عفونت:

وجود عفونت بر روی پوست و یا بیماریهای عفونی نیز میتواند منجر به ایجاد لکه‌‌‌های و مشکلات مختلفی مانند آکنه، عفونت پوست گردد. شایان ذکر است که حتی آفتاب سوختگی ناشی از عفونت‌های باکتریایی، قارچی یا ویروسی نیز وجود دارد و تمامی این موارد میتواند سبب بروز مشکلات و لکه‌های پوستی بشود.

3) مشکلات ژنتیکی:

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که برخی از لکه‌های پوستی ممکن است بر اثر مشکلات ژنتیکی ایجاد شده باشد. درمان لک و تیرگی پوست که بر اثر عوامل ژنتیکی باشد، ممکن است بسیار دیر تر از سایر لکه‌ها از بین خواهند رفن. با این حال از بین بردن این لکه‌های ژنتیکی  نیز امکان پذیر است. نکته بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید این است که، لکه‌های قهوه‌ای (ملانوما) ممکن است به طور وراثتی و ژنتیکی به فرزندان منتقل شوند.

4) آفتاب سوختگی:

یکی دیگر از مهمترین و اساسی‌ترین دلایل ایجاد لکه‌های پوستی، آفتاب سوختگی می‌باشد و البته راه‌های جلوگیری و کنترل از آن نیز وجود دارد. به صورت کلی در معرض نور و اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید می‌تواند لکه‌ها و تیرگی‌های پوست را در شما ایجاد کند که البته در برخی از مواقع حتی به سرطان پوست نیز منجر شود. به همین دلیل برای جلوگیری و درمان لک و تیرگی پوست ناشی از آفتاب سوختگی، تحت هیچ شرایطی بدون وسایل مراقبتی در زیر نور خورشید قرار نگیرید. استفاده نکردن از وسایل و محافظت‌های مناسب می‌تواند به تشدید لکه‌ها کمک کرده و همچنین سبب ایجاد لک‌های قرمز و سایر تغییرات رنگ پوست بشود.

5) منافذ مسدود شده:

منافذ مسدود شده نیز در ایجاد لکه‌های پوستی تاثیر بسزایی دارد. در واقع منافذ مسدود شده میتواند به دلیل تراکم چربی، باکتری و مواد آلوده باشد. حال نفوذ این آلودگی‌ها به پوست و بستن منافذ نیز می‌تواند به دلیل مواردی مانند در معرض آلودگی هوا قرار گرفتن، استفاده از محصولتتی مانند محصولات آرایشی و بهداشتی، ضدآفتاب یا مرطوب‌کننده‌ها و … باشد. به همین دلیل لازم است که شما عزیزان در هر شرایطی از رویتن‌های پاک کنندگی پوستی بهره ببرید تا لک و تیرگی پوست بر روی صورت شما ایجاد نگردد.

6) رژیم غذایی

شاید شنیده باشید که رژیم غذایی سالم، یکی از راهکارهای بسیار مهم درمان لک و تیرگی پوست می‌باشد. این موضوع به اندازه‌ای مهم است که بسیاری از پزشکان و متخصصان بر این باور هستند که با رژیم غذایی میتوان پوستی زیبا و سالم داشت. در این راستا نیز برخی تحقیقات نشان داده‌اند که برخی مواد غذایی ممکن است بر روی تولید چربی پوست تأثیر داشته بسزایی بگذارد و همچنین لکه‌های آکنه را تشدید نمایند. به عنوان مثال خودرن غذاهای ناسالم مانند فست فودها، استفاده بیش از حد از محصولات لبنی، مصرف بیش از حد شیرینی‌ها و مواد پرچرب ممکن است تأثیر منفی بر پوست داشته و منجر به لک پوستی شوند. به همین دلیل شما باید برای داشتن پوستی سالم، در ابتدا یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

7) مصرف داروها

یکی دیگر از عواملی که میتواند بر روی پوست شما تاثیر داشته و لکه‌های پوستی را ازخود بر جای بگذارد، داروها هستند. نکته بسیار مهمی که در این خصوص باید بدانید، این است که عوارض جانبی برخی از داروها می‌توانند تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر روی پوست داشته باشند و لکه‌ها و تیرگی‌های پوست به خصوص پوست صورت را تشدید کنند. به عنوان مثال، برخی از داروها مانند  کورتیکواستروئیدها، استروئیدهای آندروژنیک، داروهای هورمونی، ضدباکتری‌ها و ضد التهاب‌ها ممکن است تاثیرات منفی بر روی پوست داشته باشد. برای درمان لک و تیرگی پوست لازم است که در ابتدا مصرف داروها متوقف گردد و پس از ان به پزشک متخصص مراجعه شود.

چگونه از ایجاد لک جلوگیری کنیم؟

 • استفاده منظم و مکرر از ضد آفتاب

یکی از مهم ترین علت های ایجاد لک صورت نور آفتاب است که نه تنها باعث تیرگی پوست، بلکه منجر به پیری و چین و چروک زودرس پوست نیز می شود. با توجه به اینکه مهم ترین عامل ایجاد لک، نور آفتاب است، کاملا واضح است که استفاده منظم و مکرر از یک ضد آفتاب خوب و متناسب با پوستتان چقدر می تواند از بروز لک جلوگیری کند.

 • انتخاب روش صحیح برای از بین بردن موهای زائد

برداشتن مو ها با استفاده از موچین، وکس، اپیلاسیون، بند و… باعث ایجاد التهاب پوستی می شود و در دراز مدت ایجاد لک می کند. در این روش ها معمولا مو درست کنده نمی شود و هنگام جدا شدن مو، یک نقطه کوچک در محل خونریزی زیر پوستی ایجاد میشود. اپیلاسیون و روشهای مشابه دیگر معمولا باعث کنده شدن ناقص موها می شوند، این روش ها علاوه بر ایجاد لک، باعث موهای زیر پوستی نیز میشوند. موهای زیر پوستی خودشان نیز باعث ایجاد لک می شوند. بهترین روش از بین بردن موها، استفاده از لیزر موهای زائد می باشد که نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد لک و درمان آن دارد، البته فراموش نکنید که بعد از لیزر نیز ضد آفتاب را نباید فراموش کنید !

برنزه کردن پوست

 • دستکاری نکردن جوش ها

کندن جوش سبب می شود که جای جوش بماند و تبدیل به لک و اسکار ناشی از جوش شود. با دستکاری نکردن جوش ها از به وجود آمدن لک پوستی جلوگیری می کنید.

 • انجام آزمایش در صورت تشخیص پزشک

اگر لک های صورت شما زیاد شده اند، حتما به پزشک مراجعه کنید.
در صورت لزوم و زیر نظر پزشک آزمایش های تیروئیدی، کبدی و … انجام دهید. کاهی بهم ریختگی های درونی چه هورمونی چه تیروئیدی، کلیوی، کبدی می تواند دلیل ایجاد لک باشد. حتی استفاده از برخی داروهای خاص نیز می تواند زمینه ایجاد لک را بیشتر کند.

 • تغذیه مناسب و خواب کافی

گاهی با یک سری تغییرات کوچک در نوع زندگی و سبک تغذیه خود می توانید تغییر بزرگی در بدن و به همین ترتیب در پوست خود ایجاد کنید. اما اگر لک های پوست شما مدتهاست ایجاد شده و از بین نمی روند، می توانید با گرفتن نوبت قبلی به پزشکان کلینیک لیزر و جوانسازی دلتا مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که لک های پوستی با توجه به علت ایجاد لک، میزان تیرگی و گستردگی و شرایط پوستی هر شخص ممکن است درمان متفاوتی داشته باشد که پس از مشاوره با پزشکان دلتا به او پیشنهاد داده خواهد شد. در تمامی موارد بیاد داشته باشید که اکیدا استفاده از ضد آفتاب توصیه می شود.

روش های درمان لک های پوستی در کلینیک دلتا

لیزر اربیوم فوتونا

با استفاده از دستگاه لیزر اربیوم فوتونا می توان برخی از لک های پوستی را به تدریج کمرنگ و محو کرد. این کار با لایه برداری لیزری توسط پزشک انجام می شود. توجه داشته باشید که هر نوع لکی را نمی توان با این روش از بین برد و تشخیص این که چه درمانی مناسب لک شماست بر عهده پزشک است.

لیزر پیشانی و بالای ابرو

 فیس آپ

فیس آپ جدیدترین روش لایه برداری پوست یا همان میکرودرم ابریژن می باشد که در آن پودر اکسید آلومینیوم حذف شده است. با لایه برداری سلول های شاخی و مرده، پوست وادار به کلاژن سازی و ساختن پوست جدید می کند. به این ترتیب پوست طی چند جلسه فیس آپ روشن تر می شود. در کنار آن گاهی پزشک ممکن است دارو نیز تجویز کند.

در ویدئوی زیر می توانید هم با فیس آپ آشنا شوید و هم با نحوه عملکرد آن:

پلاسمای سرد و پلاسمای گرم

پلاسمای گرم یک روش مطمئن و سریع و بدون عوارض جانبی برای برداشتن برخی لکهای سطحی ، خالها، زگیلها ، تگ ها و سایر ضایعات پوستی است. پلاسمای سرد نیز روش دیگری برای کاهش لک و تیرگی یا ترمیم جای بخیه و زخمهای تازه است که ممکن است اثر لک به جا بگذارند.

رفع لک صورت رفع تیرگی

رفع لک صورت

با توجه به نوع لک ممکن است پلاسمای گرم و یا پلاسمای سرد توصیه شود. پلاسمای سرد با افزایش جنب و جوش مولکولی در زیر پوست، موجب شفافیت و از بین بردن لک های صورت می کند.اما گاهی بسته به تشخیص پزشک، لک های برجسته قهوه ای صورت مثل سبورئیک وارت ها با پلاسمای گرم از بین میروند. برداشتن لک های برجسته پوستی با پلاسمای گرم را در ویدئوی زیر ببینید :

مزوتراپی و مزوژل تراپی رفع لک صورت

مزوتراپی  و مزوژل تراپی (با مزوژل هایی مثل جالپرو و پروفایلو …) روشی بدون عارضه برای جوانسازی و درمان لک های صورت می باشد. در این روش مواد مورد نیاز پوست که به رفع لک، جوانسازی پوست و شفافیت آن کمک می کنند، به طور مستقیم به پوست تزریق می شود. مواد مغذی مزوژل یا مزوتراپی برای رفع لک با توجه به برند آن ممکن است متفاوت باشد و تاثیرگذاری متفاوتی را نیز داشته باشد.

تزریق مزوژل جالوپرو

دارو درمانی

پس از مشاوره با پزشک ممکن است یک سری داروهای لایه بردار، روشن کننده یا ضد لک بشما پیشنهاد شود که متناسب با سن شما، جنس پوستتان و نوع لک متفاوت باشد.

اگر مایلید همین الان از پزشکان ما نوبت مشاوره رایگان برای درمان لک و تیرگی پوست بگیرید، این فرم مشاوره رایگان را پر کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 22 میانگین: 4.1
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.