سوالات رایج تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش درمانی است که در آن مقدار کمی از سم بوتولینوم تحت پوست تزریق می‌شود. این سم با ایجاد مسدودی در عملکرد عضلات، از پیشرفت و پخش اثرات تنش و ترکیبات شیمیایی که باعث چین و چروک می‌شوند، جلوگیری می‌کند. بوتاکس معمولاً برای کاهش چین و چروک صورت، درمان میگرن، کنترل تعریق بیش از حد و برخی اختلالات عضلانی مانند سندرم چشمی و پارالیزی استفاده می‌شود. این روش معمولاً به صورت موقت است و نیاز به تجدید نظر و تزریق دوره‌ای دارد.

 1. آیا تزریق بوتاکس محدودیت سنی دارد؟
  خیر. اما تزریق بوتاکس در سنین پایین معمول نیست مگر اینکه فرد بعد از بلوغ چین های قابل توجهی پیدا کند.
 2. آیا چین های عمیق را هم می توان با کمک بوتاکس برطرف کرد؟
  برخی از چین ها ممکن است فقط با تزریق بوتاکس رفع نشوند. اگر چین ها خیلی عمیق باشند میتوان برای بر طرف کردن انها از انواع فیلر و ژل استفاده کرد. برای تشخیص آن باید به پزشک متخصص کلینیک جوانسازی و لیزر دلتا مراجعه کرد.
 3. آیا ممکن است بوتاکس حین تزریق وارد رگ و جریان خون شده و عوارض سیستمیک ایجاد کند؟
  بله. به همین دلیل پزشک باید مراقب باشد که بوتاکس فقط داخل عضله تزریق شود. البته اگر هم این ماده وارد جریان خون شود ممکن است علائم ظاهری شدیدی ایجاد نکند. زیرا , مقدار آن خیلی کم است. با این حال اگر از طریق خون به مناطق حساس بدن منتقل شود، مشکل زا خواهد بود.
 4. آیا استفاده طولانی مدت از بوتاکس باعث کاهش اثر آن یا فلج دائمی عضله می شود؟
  خیر . زیرا عضله هیچ وقت به صورت دائم براثر بوتاکس فلج نمی شود. فقط ممکن است بعد از چندین بار تزریق، نسبت به بوتاکس مقاوم تر شود. در این صورت بوتاکس اثرگذاری کمتر و کوتاه تری خواهد داشت.
 5. آیا ماساژ و دستکاری محل تزریق مجاز است؟
  خیر. باید از ماساژ ناحیه تزریق شده تا چند ساعت اجتناب کرد. زیرا, این کار ممکن است باعث انتقال بوتاکس به عضلات مجاور شده و مشکل ایجاد کند.
 6. چرا بعضی ها بعد از تزریق بوتاکس دچار کبودی و ورم می شوند؟
  در اغلب موارد، کبودی و ورم اتفاق نمی افتد. فقط گاهی اوقات ممکن است به علت پاره شدن یک رگ کوچک حین تزریق مقداری کبودی ایجاد شود که آن هم بعد از 2 تا 3 روز از بین می رود.
 7. آیا مخلوط کردن ژل و بوتاکس و تزریق آنها به صورت همزمان صحیح است؟
  خیر. این دو ماده دارای خاصیت و مواد متفاوت هستند و باید جداگانه تزریق شوند.
 8. عفونت به چه علت ایجاد شده و چگونه درمان می شود؟
  هرگونه تزریق اگر از راه غیر استریلیزه انجام شود، می تواند عفونت ایجاد کند. ازجمله علائم این عارضه می توان به داغ شدن محل، آبسه و ترشح از آن اشاره کرد. درمان عفونت با آنتی بیوتیک انجام می شود. اگر هم آبسه ایجاد شده باشد باید تخلیه شود. توجه داشته باشید که اگر این وضعیت بدون درمان باقی بماند ممکن است جای زخم دائمی روی پوست ایجاد کند.
 9. آیا تزریق در ناحیه زیر بغل برای رفع تعریق مشکلی در دفع مواد زاید بدن ایجاد می کند؟
  خیر. افرادی که دچار تعریق بیش از حد هستند معمولا از دو طریق عرق می کنند، بنابراین با تزریق بوتاکس تنها راه غیرعادی تعریق را محدود می کنند و راه دیگر باقی می ماند. از طرف دیگر، تاثیر بوتاکس موقتی است و تعریق برای همیشه قطع نمی شود.
 10. آیا راهی برای تشخیص حساسیت به بوتاکس قبل از تزریق وجود دارد؟
  تست بوتاکس قبل از تزریق امکان پذیر اما این کار معمول نیست، مگر اینکه فرد سابقه حساسیت داشته باشد و موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارد. ازجمله علائم حساسیت به بوتاکس می توان به خارش، سوزش، کهیر و در موارد شدید تنگی نفس، آسم و… اشاره کرد.

تزریق بوتاکس

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 1 میانگین: 5
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.