درمان ترک پوستی

درمان ترک پوستی

قبل از پرداختن به موثرترین روش درمان ترک پوستی که با اسامی دیگری مثل ترک چاقی لاغری ، ترک بارداری ، استریا یا استرچ مارک نیز شناخته می شوند، بهتر است در مورد علت ایجاد آن بدانیم.

کشیدگی پوست گاهی با تغییرات ناگهانی در بدن مثل تغییر وزن و اختلالات هرمونی اتفاق می افتد. کلاژن پروتئینی است که موجب انعطاف و کشسان بودن پوست می‌شود. حال اگر کلاژن پوست به میزان کافی نباشد، کشیدگی پوست باعث ترک‌خوردگی می‌شود. زمانیکه لایه میانی پوست یا درم (Derm)، بیش از حد کشیده شود، آسیب می‌بیند. این آسیب باعث زخم‌‌هایی می‌شود که به شکل ترک دیده می شوند.

 

شکل ظاهری ترک پوستی

ترکها رگه‌های موج‌داری هستند که در پوست می توانند به رنگ‌های مختلفی پدیدار گردند. با گذشت زمان ممکن است از قرمز به صورتی، سفید یا قهوه ای روشن تغییر رنگ دهند و کوچک‌تر و کم‌رنگ‌تر شوند. ترک پوستی معمولا در قسمت‌هایی همچون بازوها، سینه‌ها، باسن، ران‌ها، شکم و بالاتنه به‌وجود می‌آید.

 

ترک پوستی یا استرچ مارک شکم

چه افرادی دچار ترک پوستی می شوند؟

استرچ مارک بیشتر در میان خانم‌ها و به‌ویژه در دوران بارداری ایجاد می شود. با بزرگ‌تر شدن جنین در دوران بارداری، پوست کشیده می‌شود. از طرف دیگر تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بافت پوست را ضعیف می‌کند. پوست هر اندامی که در دوران بارداری دچار افزایش حجم شده است درمعرض ترک‌خوردگی است. در نتیجه اغلب خانم ها در دوران بارداری خود شاهد ایجاد ترک های پوستی متعدد هستند و این مساله شاید تا سال ها بعد از بارداری از بین نرود.

همچنین ترک های پوستی در زنان و  مردانی که در معرض چاقی یا تغییر وزن شدید هستند، ایجاد می‌شود. حتی بدن‌سازها در قسمت‌هایی که ماهیچه‌ها بزرگ‌تر شده‌اند، ممکن است دچار ترک پوستی شوند.

ترک های پوستی در کودکان و نوجوانان با افزایش ناگهانی قد و یا وزن به‌ویژه در دوران بلوغ، ممکن است ایجاد شود.

علاوه‌بر افزایش وزن، بارداری و یا بدن‌سازی گاهی این ترک‌ها منشا ژنتیکی داشته و یا به‌دلیل میزان کورتیزول بالا به‌وجود می آیند که ناشی از استفاده طولانی مدت از استروئید‌های خوراکی یا موضعی است.

درمان ترک پوستی، رفع ترک بارداری با لیزر فوتونا

لیزر درمانی ترک پوستی

روش های درمان خانگی که شامل استفاده از انواع لوسیون و روغن ها می باشد، به منظور پیشگیری یا درمان این مساله وجود دارد ولی هیچ کدام به اندازه درمان لیزری موثر نیستند. در کلینیک جوانسازی و لیزر دلتا برای درمان ترکهای پوستی (استریا یا استرچ مارک) از لیزر هوشمند فوتونا استفاده می شود.

لیزر فوتونا در دو فاز ترکیبی ترکها را از بین می برد:

  • فاز اول – سفت کردن پوست در محل ترک که باعث کاهش عمق ترک و درمان سریعتر می شود.
  • فاز دوم – کاهش پهنا و لایه برداری سطحی از ترک ها که باعث کوچک تر شدن و در نهایت محو ترکها می شود.

در ویدیوی زیر می توانید فرآیند رفع ترک پوستی با لیزر فوتونا را مشاهده کنید و درباره علت ایجاد ترکهای پوستی بیشتر بدانید!

 

هزینه درمان ترک پوستی با فوتونا به چه نحو محاسبه میشود؟

هزینه درمان ترک به تعداد ترکها و میزان شل یا سفت بودن پوست بستگی دارد. معمولا وقتی ترک در ناحیه ایی مثل ران یا باسن که سفت تر است وجود داشته باشد هزینه درمان کمتر از درمان ترک در نواحی دارای پوست شل مثل شکم می باشد.

توجه داشته باشید که روی پوست شکم، یک مرحله اضافه تر با لیزر فوتونا انجام می شود. این مرحله یعنی تایتنینگ شامل سفت کردن پوست است که برای جمع شدن ترکها لازم می باشد و البته شامل بالا کشیدن کلی پوست شکمهای شل و افتاده نیست. بلکه فقط پوست شکم در ناحیه ترکها سفت تر می شود.

برای تعیین تعداد جلسات و قیمت دقیق، نیاز به یک جلسه معاینه رایگان پزشک با وقت قبلی است. برای این منظور با کارشناسان دلتا لیزر از طریق واتساپ یا اینستاگرام در تماس باشید.

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 40 میانگین: 4.1