درمان واریس

واریس! از ظاهر بد شکل تا درد پا

رگ های قرمز مایل به بنفش، ایجاد ظاهر نامطلوب روی پوست صورت یا پا، برجستگی های متورم و دردناک به ویژه در نواحی پائینی بدن. اگر شما هم عوارض این چنینی روی پوستتان مشاهده کردید باید بگوئیم متاسفانه شما هم درگیر واریس شده اید!

ایجاد واریس روی پوست از جمله نارضایتی های مردم و به ویژه زنان است. به دلیل اینکه واریس جدای از اثرات منفی که روی زیبایی پوست میگذارد، باعث کاهش اعتماد به نفس مبتلایان می شود. ازطرفی بسته به نوع واریس، برای برخی از افراد مشکلات دیگری را نیز ایجاد می کند که می توان به درد و یا متورم شدن به ویژه در ناحیه پا اشاره کرد.

درمان واریس و مویرگ عنکبوتی

آیا شما هم با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنید؟ اگر پاسختان مثبت است جای نگرانی نیست با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی واریس و راهکارهای درمان آن بپردازیم.

در کلینیک دلتا بهترین و موثرترین درمان های واریس، مویرگهای عنکبوتی و تلانژکتازی را استفاده می کنیم.

با پر کردن فرم مشاوره رایگان با پزشکان میتوانید همین الان یک نوبت مشاوره رایگان از دلتا بگیرید!

واریس ها چگونه ایجاد میشوند؟

احتمالا بارها نام سیاهرگ را شنیده اید! وظیفه سیاهرگ ها بازگرداندن خون به قلب است. درون سیاهرگ ها دریچه های ظریفی به اسم دریچه های لانه کبوتری وجود دارد. اما این ها چگونه به ایجاد واریس مربوط میشود؟

درون سیاهرگ فشار خون به کندی جریان دارد و بر خلاف جاذبه زمین حرکت می کند. وظیفه این دریچه ها این است که از بازگشت خون به عقب جلوگیری کنند. در واقع به کمک این دریچه ها خون درون سیاهرگ به سمت قلب هدایت میشود. از طرفی عضلات پا به برقراری جریان خون در جهت صحیح کمک کرده و زمانی که عضلات استفاده می‌شوند (مثلا حین پیاده‌روی)، عضلات مانند یک پمپ عمل کرده و خون را از طریق سیاهرگ ها به بالا و به سمت قلب می‌فرستند.

سیاهرگ واریسی درمان عروق واریسی پا

حال فرض کنید دربعضی از افراد به واسطه ی شغلی که داشته و مجبور هستند ساعات طولانی روی پای خود بایستند به این دریچه ها فشار زیادی وارد میشود تا بتوانند خون را از انتهایی ترین نقاط بدن مثل ناحیه ی مچ پا به قلب برسانند و به مرور دیواره‌ی سیاهرگ یا همان وریدها ضعیف شده و حالت کشسانی خود را از دست می دهند. در نتیجه باعث میشود این دریچه ها کارایی خود را از دست بدهند. در واقع این بدان معنی است که خون به سمت عقب برگشته، در سیاهرگ ها جمع شده و باعث تورم و ایجاد واریس می‌شود. تشدید این حالت به مرور زمان میتوانند عوارض شدیدی به همراه داشته باشند.

 

درمان واریس پا

واریس صورت مهمان ناخوانده ی مزاحم!

متاسفانه باید بگوئیم ایجاد واریس روی صورت بسیار شایع بوده و برای بسیاری از افراد آزار دهنده هست. وجود رگ های قرمز و بنفش در زیر پوست صورت در نواحی مثل کنار بینی، گونه ها و یا زیر چشم و … خوشایند نبوده و زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا واریس روی پوست صورت ایجاد میشود؟

درمان-واریس-مویرگ-عنکبوتی-تلانژکتازی

عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض آفتاب، بارداری، محرک های محیطی، آسیب های وارده به پوست صورت، مصرف الکل، افزایش سن، تغییرات فشاری شدید در صورت مثل عطسه شدید میتواند از جمله عوامل مهم در رابطه با علت ایجاد واریس پوست صورت باشد. علاوه بر آن روزاسه و بیماریهای التهابی پوستی مرتبط با آن مانند اگزما گاهی در ایجاد رگ‌های واریسی صورت نقش دارند. اگر به درمان و رفع قرمزی پوست ناشی از آکنه رزاسه علاقه دارید میتوانید این مطلب را از اینجا دنبال کنید.

اگر مایل هستید عکس های قبل و بعد از درمان واریس در کلینیک دلتا را مشاهده کنید، اینجا را ببینید.

چند نوع واریس داریم؟

واریس ها بر حسب اندازه، شکل و محل ایجاد شدن انواع مختلفی دارند. اما در یک دسته بندی کلی میتوان واریس ها به سه طبقه کلی تقسیم کرد:

 • تلانژکتازی(عروق قرمز رنگ باریک)

در تلانژکتازی مویرگ های کوچک پوستی گشاد می شوند.در این حالت خطوط ظریف قرمز با ظاهری شبکه ای یا عنکبوتی ایجاد می شود که روی پوست صورت قابل مشاهده است و به دلیل ظاهر خاصی که ایجاد می کند به آن عروق عنکبوتی می گویند. تلانژکتازی مویرگ های صورت در نواحی از پوست مانند لب، بینی، چشم و گونه ها به راحتی دیده می شود و قابل تشخیص است. این خطوط قرمز ظاهر ناخوشایندی را برای افراد ایجاد می کند. بنابراین بیشتر افراد مبتلا به دنبال از بین بردن وراه حل درمان تلانژکتازی خصوصا روی ناحیه ی پوست صورت هستند. اگرچه تلانژکتازی معمولا بی خطر است اما می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد. پس بهتر است با پزشک در این مورد مشورت نموده و در صورت نیاز به درمان در این رابطه اقدام کرد.

درمان عروق واریسی و مویرگهای عنکبوتی

 • وریدهای واریسی (رتیکولار)- سطح متوسط

عروق واریسی سطحی و پرنگ عروق متوسط تا بزرگ هستند و زیر سطح پوست به صورت برجسته دیده می‌‌شوند. از طرفی به چون به صورت آبی یا بنفش دیده می‌شوند از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌‌کند. همچنین در صورتی که درمان نشوند می‌‌تواند باعث بروز مشکلات کاملاً جدی شوند. اگر شما دچار این نوع واریس هستید بایستی به پزشک مراجعه کنید تا در ابتدا شما را ارزیابی کند و متناسب با شرایط موجود راهکار مناسب درمانی را به شما عنوان کند. بایستی در نظر داشت عروق واریسی نوع متوسط دیگر نمی‌توانند جریان خون را به طور صحیح هدایت کنند. در واقع این دسته از عروق واریسی به جای آن که خون را به سمت قلب ارسال نمایند باعث به وجود آمدن حوضچه‌های خونی کوچکی درون عروق خواهند شد و میتوانند مشکلات جدی را برای سلامت افراد ایجاد کنند.

واریس و درمان مویرگ عنکبوتی

 • عروق واریسی بزرگ(صافن) -سطح شدید

در بیشتر موارد زمانی که افراد در مرحله واریس متوسط به بیماری خود بی توجهی کرده و بیماری را به حال خود رها کنند، احتمال ابتلا به واریس شدید بسیار افزایش پیدا می کند. در این مرحله بیماری از حالت واریس متوسط خارج شده و به یک بیماری مزمن و جدی عروقی تبدیل شده که باید راه‌های درمانی دیگری برای آن تجویز شود. در این مرحله رگ‌ها به شدت متورم شده و ظاهر پوست مثل این است که سیم‌های برق از زیر آن رد شده باشد. در این مرحله درد متوسط تا شدید در نواحی مختلف پا احساس شده و جریان انتقال خون به سمت قلب با مشکل نسبتا جدی مواجه خواهد شد. از دیگر عوارض و نشانه‌های این نوع واریس سفت و کلفت شدن پوست است. در صورت ایجاد این نوع واریس بایستی در اولین فرصت برای درمان اقدام کرد.

درمان واریس شدید پا

.

این افراد بیشتر درگیر واریس میشوند!

 • افرادی که دارای اضافه وزن هستند.
 • کسانی که سابقه ی ایجاد واریس در خانواده ی آن ها وجود دارد.
 • سالمندان به دلیل تحلیل عضلات بیشتر از جوان تر ها در معرض ایجاد واریس قرار میگیرند.
 • افراد شاغلی که به واسطه ی نوع شغل باید ساعت های زیادی را بایستد.
 • زنان باردار.
 • افرادی که مواد الکلی و یا دخانیات مصرف میکنند.

درمان واریس

واریس و مشکلات آن

خب! بسته به اینکه واریس از چه نوعی است و در کجای بدن تشکیل شده می تواند عوارض مختلفی به همراه داشته باشد از جمله

 • تغییر رنگ در پوست
 • ایجاد ظاهر نامطلوب در پوست
 • ایجاد خارش
 • درد
 • سفت و کلفت شدن پوست (در واریس های شدید)
 • ایجاد زخم های پوستی
 • کاهش اعتماد به نفس
 • فراموش نکنید در واریس های شدید و بزرگ عوارض به مراتب بیشتر بوده و در بعضی موارد میتواند منجر به ایجاد لخته خون شود  و نیاز به رسیدگی سریع پزشکی جهت درمان دارد.

واریس چگونه درمان میشود؟

بسته به نوع واریس و محل ایجاد آن راهکارهای درمانی مختلفی وجود دارد. در ابتدا بایستی پزشک به بررسی ناحیه مورد نظر و علائم کلی بیمار بپردازد و بسته به شدت علائم راهکارهای درمانی را ارائه دهد.

درمان واریس با لیزر فوتونا

از جمله ی راهکارهای درمانی مورد استفاده برای واریس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیزر واریس
 • سوزاندن رگ به  روش حرارت دهی
 • فوم اسکلروتراپی
 • استفاده از جوراب واریس
 • جراحی
 • بسته به نوع واریس ممکن است پزشک راهکارهایی مانند کاهش وزن، ورزش و یا محدود کردن برخی از فعالیت های شغلی را به شما توصیه کند.

درمان واریس اسکلروتراپی

کلینیک دلتا و درمان لحظه ای واریس های شما!

در کلینیک دلتا با استفاده از لیزر فوتونا واریس های پوستی شما به طور لحظه ای درمان میشوند. در این روش که بدون درد و عارضه می باشد واریس های مویرگی و عنکبوتی با کمک لیزر فوتونا به طور لحظه ای از بین رفته و اثری از خود به جا نمیگذارند.

 • با کلیک روی این قسمت میتوانید در رابطه با این روش و چگونگی روند درمان واریس در کلینیک دلتا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مشاوره با پزشکان کلینیک دلتا رایگان است! شما میتوانید با ما “از اینجا” در ارتباط باشید.

همچنین میتوانید عضو باشگاه مشتریان کلینیک دلتا شده و از مزایای ویژه آن بهره مند شوید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟
تعداد رای: 5 میانگین: 4.2